Orhan Asena’nın Hayatı & Edebi Kişiliği

orhan-asenanin-hayati-edebi-kisiligi

Orhan Asena’nın Hayatı

1922 yılında Diyarbakır’da doğan sanatçı, ilk ve ortaöğretimini Diyarbakır’da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1945’te mezun olmuştur. Anadolu’da çeşitli yerlerde ve yurt dışında doktor olarak görev yapmıştın Uzman olduğu alan çocuk hastalıklarıdır. Lise yıllarında edebiyata yönelmiş ve yazdığı tiyatrolarla çeşitli ödüller almıştır. 1998 yılında “Devlet Sanatçısı” ünvanını almıştır. 15 şubat 2001 tarihinde ölmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

Orhan Asena’nın Edebi Kişiliği

1. Edebiyat yaşamına şiir ve öykü yazarak başlayan Orhan Asena, 1950 yılından sonraki Türk edebiyatımızın
en önemli tiyatro yazarlarından olmuştur.
2. Aldığı ödüller, tiyatroya katkıları ve yazdığı eserler nedeniyle “Türk tiyatrosunun Shakespeare’ı” olarak anılmış olan sanatçının ilk oyunu Tanrılar ve İnsanlar’dır.
3. Devlet sanatçısı unvanı da alan Orhan Asena, eserlerinin konularını tarihten, mitolojiden ve toplumun yaşadığı hayattan almıştır. “Başkaldırı, insan mücadeleşi” sanatçının oyunlarının başta gelen temasıdır.

Orhan Asena'nın Hayatı & Edebi Kişiliği

Orhan Asena’nın Eserleri

Oyunları; 16 Mart, Ali, Atçalı Kel Mehmet, El Kapısı, Fadik Kız, Gecenin Sonu, Geçkin Kız, Gılgamış Operası, Hacivat Politikacı, Hürrem Sultan, İlk Yıllar-Roksolan, Kapılar, Karagöz Emekli, Karagöz Emekli Oldu, Kocaoğlan, Korkunç Oyun, Kurtuluş Savaşı Destanı, Murtaza, Korku, Öç, Ölü Kentin Nabzı, Ölümü Yaşamak, Seyis Başı Konağı, Simavnali Şeyh Bedrettin, Şili’de Av, Tanrılar ve İnsanlar, Tohum ve Toprak, Tooslar’dan Öteye, “Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe”, Yalan, Yıldız Yargılanması

Şiir: Masal, Kıt Kanaat.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Aka Gündüz Kimdir? hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.