Orta Yaş Sendromu Nedir?

Orta Yaş Sendromu Nedir?

Kadınlar belli bir yaş dönemini-özellikle 35 yaş- geçtikten sonra, fiziksel ve ruhsal olarak yaşlandıklarını hissederler. Birçoğu da bu yaş dönemini-yani yaşlandıklarını- kabul  etmek istemez ve psikolojik olarak direnç gösterirler.

Bu Sendrom Atlatılabilir mi?

Her kadında aynı belirtilerin olmayacağı muhakkak. Ama hemen hemen her kadın bu yaşlarda geçmiş yaşlarını sorgulamaya, hatalarını, eksikliklerini eleştirmeye ve ortalama insan ömrünün yarısını nasıl geçirdiğini düşünmeye başlar. Yapmak isteyip de yapamadıkları için geç kaldığını düşünür. Artık beğenilmeyeceğini düşünerek kendine bakmayı ihmal edebilir ancak bu sadece durumunu pekiştirmeye yol; açar çünkü aynanın karşısına her geçtiğinde kötü halini görecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaşlanmayı geciktirici ürünlerin kullanılmaya başlandığı bu yaşlarda dış görünüşe önem veren kadınlar daha fazla kriz yaşayabilirler.

Orta yaş sendromunu atlatmanın ilk yolu kendini olduğu gibi kabul etmedir. Fiziksel olarak yaşanılan değişim, ruhsal olarak varılan olgunluk olduğu gibi kabul edilebilirse, baş etme daha kolay olur.

Evli olanların eşleriyle daha çok sohbet etmesi, daha çok kaliteli vakit geçirmesi gerekir. Çok güzel bir laf vardır. “Güzel bir kadınla evlenmek isteyebilirsiniz; ancak ben olsam sohbeti güzel biriyle evlenirdim. Zira güzellik geçecektir ama yaşlılıkta sohbet daha tatlı gelecektir.” Bunun dışında  spor ile uğraşılabilir.

Kendini Kabul Etme

İnsanın doğasında olan bu değişimi her insanın yaşayacağını, her insanın zamanla yaşlanacağını ve bu dünyadan ayrılacağını, bunun kaçınılmaz bir döngü olduğunu unutmamak gerekir. Eşlerin de birbirlerine “yaşlandın artık” şeklinde mesaj vermemesi gerekir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Panik Atak Nedir? Tedavisi Var Mı? başlıklı yazı da panik atak akupunktur, panik atak alkol ve panik atak alternatif tedavi hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. kadınlarda çok büyük bir sorun olur ama aşılabilir. bence boşuna dert edinilen bir şey

  2. Gereksiz bir sendrom yaşlı olup torun sevmek filan varken amaan varsın yaşlansın 😀

  3. sanıyorum benden bahsetmişler 😀

  4. orta yaş sendromu diye bir şey yok yada var gerçi o yaşa gelmedik ama allaha iman ettikten sonra bir şey kalmaz diye düşünüyorum

  5. Bunun imanla ilgisi var elbette ama her insan nefis taşıyor. ister istemez gönlünün kaydığı düşündüğü şeyler vardır.