Osmanlı Anadolu Siyasi Birliği

Osmanlı Anadolu Siyasi Birliği

Çelebi Mehmet merkezi otoriteyi yeniden güçlendirmeye çalışmış, bu nedenle de Osmanlı Devleti’nin ikinci kurucusu olarak kabul edilmiştir.

Bu dönemde Anadolu’da siyasi birliği yeniden sağlama amacı güdülmüştür. Bu amaçla Aydınoğulları Beyliği ortadan kaldırılarak, İzmir, Osmanlı egemenliğine alınmıştır (1414).

Sponsorlu Bağlantılar

Bursa’ya saldıran Karamanoğulları üzerine gidilmiş Akşehir, Seydişehir ve Beyşehir ele geçirilmiştir (1414).

Samsun Cenevizlilerin elinden alınmış, Candaroğulları Beyliği’nin Kastamonu dışında kalan bütün toprakları ele geçirilmiştir (1416).

Dini içerikli Şeyh Bedrettin isyam ile uğraşılmış, merkezi yönetimi zor durumda bırakan bu isyan 14201’de bastırılmıştır.

Uydurma Mustafa isyanı: Şehzade Mustafa taht için isyan etmişi Çelebi Mehmet’e yenilerek Bizans’a sığınmıştır. II. Murat Dönemi’nde ise Bizans’tan destek alarak yeniden isyan eden Şehzade Mustafa, 1422’de ortadan kaldırılmıştır.

Candaroğulları Beyliği’nin topraklarının bir kısmı Osmanlı egemenliğine alınmış (1422), Menteşe ve Aydınoğulları beylikleri ortadan kaldırılmıştır.(1425). Erkek çocuğu olmayan Germiyan beyinin üzerine bu beyliğin toprakları topraklarına katılmıştır (1428).

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Türk Dış Politikası Nedir? başlıklı yazı da türk dış politikası açıköğretim, türk dış politikası açıköğretim soruları ve türk dış politikası ahmet davutoğlu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.