Osmanlı Devlet Anlayışı

osmanli-devlet-anlayisi

Osmanlı devlet geleneklerinin şekillenmesinde, İslam dininin kuralları, Türk gelenekleri ve egemenlik altına alınan bölgelerdeki yönetim anlayışlarının rol oynadığı görülür. Hükümdar, devletin yönetimi ile ilgili son karar noktasıdır. Geniş yetkilere sahiptir. Padişah olabilmenin en önemli koşulu Osmanlı hanedanı üyesi olmaktır.

Padişahların yetkileri geniş olmakla birlikte sınırsız değildir. Devlet yönetimi ile ilgili olarak verilecek kararlar, İslam inancına ve geleneklere uygun olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Taht Kimin Hakkı?

Taht babadan oğula ya da erkek kardeşe devredilmiştir. Şehzadelerin tümünün tahta geçme hakkı bulunduğundan taht mücadelelerinin yaşandığı görülür.

Şehzadeler sancaklarda sancakbeyi olarak görevlendirilmişlerdir. Bu uygulama şehzadelere yönetim tecrübesi kazandırma amacına yöneliktir.

Sancak Sistemi denilen uygulamada, Lala adı verilen tecrübeli kişilerin şehzadelerin eğitiminden sorumlu tutuldukları görülür.

“Ülke hanedanın malıdır.” ilkesinin yerini, l. Murat’la birlikte “Ülke hükümdar ve oğullarının malıdır” ilkesi almıştır. Bu değişim, merkezi otoriteyi güçlendirme ve taht kavgalarının yıkıcı etkilerini azaltma amacına yöneliktir.

Osmanlı Devletinde padişahların tahta çıkışları incelendiğinde, ölen padişahın yerine oğlunun, erkek kardeşinin veya amcasının geçtiği görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Türk Dış Politikası Nedir? başlıklı yazı da türk dış politikası açıköğretim, türk dış politikası açıköğretim soruları ve türk dış politikası ahmet davutoğlu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Osmanlı hiç benimseyemeyeceğim bir yönetim ve devlet anlayışına sahip