Osmanlı Devletinde Kısaca Taşra ve Eyalet Nedir?

Osmanlı Devletinde Kısaca Taşra ve Eyalet Nedir

Osmanlı Devleti’nde en büyük yönetim birimi eyalet idi. idari yönetim sistemi, eyalet – sancak – kaza – köy şeklinde yapılandırılmıştı.

Merkeze Bağlı Eyaletler (Saliyanesiz): Tımar sisteminin uygulandığı bu eyaletlerin toprakları dirliklere ayrılır ve vergi gelirleri devlet memurlarına dağıtılırdı. Rumeli, Karaman, Sivas, Diyarbakır, Halep saliyanesiz (yıllıksız) eyaletlerdi.

Sponsorlu Bağlantılar

özel Yönetimli Eyaletler (Saliyaneli): Bu eyaletlerde elde edilen vergi gelirlerinin bir bölümü eyalet yöneticilerine, geri kalan bölümü ise devlet hazinesine bırakılırdı. İltizam usulünün geçerli olduğu Bağdat, Bosna, Trablusgarp, Cezayir, Yemen eyaletleri bu gruba dahildir.

Bağlı Hükümet ve Beylikler: Bu eyaletler dış işlerinde İstanbul’a bağlı, iç işlerinde bağımsız idi. Yöneticileri padişah onayı ile görev yaparlardı.

Beylerbeyi tarafından yönetilen eyaletlerin sayısı, XVI. Yüzyılda sınırların genişlemesine bağlı olarak artmıştır.

Sancakların yönetimini ise sancakbeyi üstlenmişti.

Rumeli Beylerbeyliği I. Murat, Anadolu Beylerbeyliği ise Yıldırım Bayezid Dönemi’nde kurulmuştur.

Adli ve idari teşkilat içinde görev alan kadılar, davalara bakmak, nikah kıymak, vakıflara onay vermek, şikayetleri İstanbul’a iletmek, kazaların yönetimini üstlenmek görevlerini üstlenirlerdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Türk Dış Politikası Nedir? başlıklı yazı da türk dış politikası açıköğretim, türk dış politikası açıköğretim soruları ve türk dış politikası ahmet davutoğlu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Osmanlı Devleti’nde eyaletler hakkında bilgilendirici bir yazı olmuş, teşekkürler.

  2. Türkiye’de bu aralar osmanlı’nın çok gündeme gelmesi acaba insanları osmanlı yönetimine alıştırıp yeni bir düzen mi getirilecek diye düşünmemek elde değil,ne diyelim herşeyin hayırlısı …