Osmanlı Devletinin Eğitim Anlayışı

Osmanlı Devletinin Eğitim Anlayışı

Osmanlılarda eğitim sistemi temelde bireylerin topluma yararlı hale getirilmesine dönüktü. Osmanii Devleti’nde örgün eğitim kurumları sıbyan mektebi, medrese; askeri eğitim için Acemi Ocağı ve Enderun Mektebi idi. Cami, tekke, zaviye ve loncalar da yaygın eğitim kurumlarıdır.

Mesleki Eğitim: Mesleki eğitim esnafları bir çatı altında toplayan loncalar tarafından verilmiştir.
Dükkan açmak kurallara bağlanmış, usta olabilmek ve dükkan açabilmek için çıraklık ve kalfalık dönemlerinin yaşanması şartı getirilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Saray Eğitimi: Devşirilen çocuklar Topkapı Sarayı’nda bulunan Enderun’daki eğitimleri sonrasında devlet kademelerinde görev almışlardır.

Bu arada sarayda haremde yaşayan cariye ve kalfaların da farklı alanlarda eğitim almaları sağlanırdı.

Askeri Eğitim: Kapıkulu ordusu içerisinde çok sayıda ocak bulunmaktaydı. Tophane, humbarahane gibi ocaklar farklı askeri alanlarda eğitim verirdi

Medrese Eğitimi: Medrese temel eğitim temel kurumu idi.

ilköğretim mahalle mektebi de denen ve camilerin yanında kurulan Stbyan Mektebi’nde verilirdi.

Medreseler müderris, kadı ve bilim adamları yetiştirmiştir.

ilk medrese Orhan Bey tarafından İznik’te 1331’de açılmış, Fatih ve Kanuni dönemlerinde açılan medreselerle eğitimde altın bir dönem yaşanmıştır.

Medreselerde İslami ilimler ile pozitif bilimler birlikte okutulurdu.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Türk Dış Politikası Nedir? başlıklı yazı da türk dış politikası açıköğretim, türk dış politikası açıköğretim soruları ve türk dış politikası ahmet davutoğlu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Osmanlı devletindeki eğitimi hepimiz bilmeliyiz çünkü ortada herzaman cahil diyen bir kesim var.

  2. Hepimizin bilmesi gereken bilgiler, ecdadını tanımayan geleceğine yön tayin edemez.

  3. Bende bir şey söyleyim bari konu hakkında. Osmanlı devletinde mesleği olmayan kişi Padişah olamazdı. Fatih Sultan mehmet demir dökme ustalığı mesleğini edinmişti. Bu sayede İstanbul’un surlarını yıkabilen toplar yapabildi.

  4. hiç fena değil eğitim sistemi osmanlıdaki. tabi günümüz şartlarına göre değerlendirmemek gerekli

  5. Osmanlının 1700 lü yıllardan sonra eğitim sistemide hükümet sistemide battı.Alimden alim doğar anlayışı getirildi,meslek bilgisi olmayan adamlar hükümete atandı haliyle eğitim sistemide bir işe yaramadı.Kanuni den sonrası keşke daha iyi olsaydı

  6. Osmanlı zamanında eğitim harikaydı,neredeyse eğitim alan çoğu insan alimlik seviyesine çıkıyordu.insanlar eğitim alabilmek için memleketlerini terkediyor,uzun yıllar ailesini görmez oluyordu.

  7. Osmanlı devletinin askeri eğitimine hayranım, o gençlerin çocuk zamanından beri başlayan askeri eğitimleri filmlerde gördüğümüz gibi gerçekten hayretler verici bir sistem aslında. Mesela bu sistemin bir parçası olan Şehzadelerin eğitilmesi için kalelere yada bölgelere gönderilmesi, orayı idare etmeyi öğrenmeleri ve bu süreçteki deneyimleri gerçekten beni heyecanlandırıyor. Allah hepsinden razı olsun.

  8. Böyle sağlam bir İmparatorluğun eğitim anlayışının nasıl olduğunu öğrenmek hem mutluluk hem keyif verdi 🙂