Osmanlı Devletinin Kısaca Askeri Teşkilatı

Osmanlı Devletinin Kısaca Askeri Teşkilatı

Osmanlılarda ordu, kara ve deniz kuvvetleri olmak üzere ikiye ayrılıyordu. Kara ordusu; Kapıkulu Askerleri, Eyalet Askerleri ve Yardımcı Birlikler olarak üçe ayrılmıştı.

Kapıkulu askerleri arasında yer alan Humbaracılar barut yapımı ve bunun savaşta kullanımı ile görevli idi. Lağımcılar kale kuşatmalarında tünel kazardı. Top Arabacıları Ocağı ise savaş toplarının nakli ile görevli idi.

Sponsorlu Bağlantılar

Eyalet askerleri masrafları dirlik sahipleri tarafından karşılanan askerlerdi. Osmanlı ordusunun temel gücü olmuştur.

Yardımcı birlikler ise gönüllülerden oluşan yardımcı birlikleri Akıncılar, Azaplar, Beşliler şeklinde gruplanırlardı.

Donanma
Fatih Dönemi’nde İstanbul ve Çanakkale boğazlarının tam olarak kontrol altına alınmasıyla Türk denizciliği gelişmeye başladı.
II. Bayezid Dönemi’nde Kemal ve Burak reislerin Osmanlı hizmetine girmeleri ile donanma daha da güçlendi. Kanuni Devri’nde Barbaros Hayrettin Paşa’nın çalışmalarıyla Osmanlı donanması önemli bir deniz gücü haline geldi. Donanmanın en önemli tersaneleri Gelibolu, Haliç, Süveyş ve Rusçuk’ta idi.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Türk Dış Politikası Nedir? başlıklı yazı da türk dış politikası açıköğretim, türk dış politikası açıköğretim soruları ve türk dış politikası ahmet davutoğlu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.