Osmanlı – Venedik Savaşı (1453-1479)

Osmanlı - Venedik Savaşı (1453-1479)

Sponsorlu Bağlantılar

Osmanlıların İstanbul’u fethetmeleri, Venediklilerin bölgedeki ticari ve siyasi çıkarlarının tehlikeye girmesine yol açmıştır.

Bu nedenle Osmanlı Devleti ile Venedik arasında 1463-1479 yılları boyunca askeri mücadeleler yaşanmış, sonuçsuz kalan bu mücadeleler iki taraf arasında imzalanan antlaşma ile sona erdirilmiştir.

Bu antlaşma uyarınca;

  1. Taraflar işgal ettikleri toprakları karşılıklı olarak boşaltacaklardır.
  2. Venedik, Osmanlı Devleti’ne savaş tazminatı ve yıllık vergi ödeyecektir.
  3. Venedik İstanbul’da daimi elçilik açabilecektir. Balyos adı verilen elçiler Venedikliler arasındaki davalara bakacaklardır.

Bu maddeler Osmanlı yönetiminin Venedik’e ticari ayrıcalıklar verdiğinin kanıtıdır. Fatihi verdiği bu ayrıcalıklarla Osmanlı topraklarının ticari canlılığını artırmayı amaçlamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Venedik bayrağı taşıyan gemiler, Osmanlı kara sularında ve limanlarında serbestçe ticaret yapabileceklerdir.

Ege’de Güçlenme Süreci: Ege Denizi’nde yer alan Semadirek, Limni, Midilli, Eğribozg imroz, Taşoz adaları ele geçirilmiş ve bu şekilde bölgedeki Osmanlı egemenliği daha da güçlendirilmiştir.

Kırım’ın Himaye Altına alınması: Kırım, yer aldığı coğrafi konum nedeniyle ekonomik, askeri ve siyasi açıdan büyük öneme sahip bir bölge idi. Bu nedenle bölge üzerine donanma gönderilmiş ve Kırım Hanlığı 1475’te Osmanlı egemenliği altına alınmıştır.

Bu şekilde Karadeniz ticaret yolu tamamen Osmanlıların denetimi altına girmiş ve Karadeniz bir Türk gölü haline getirilmiştir.

İtalya Seferi: Ortodoksları kontrolü altına alan Fatihi aynı şeyi Katolikler için de tasarlıyordu. Bu tasarının ilk adımı olarak İtalya’ya donanma gönderilmiştir. Bölgeye gönderilen Osmanlı donanması Napoli Krallığı’na ait olan Otranto’yu fethetmiştir.(1480)

Bu sefer sırasında ayrıca, Kafelonya, Ayamavra, Zenta adaları da ele geçirilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Türk Dış Politikası Nedir? başlıklı yazı da türk dış politikası açıköğretim, türk dış politikası açıköğretim soruları ve türk dış politikası ahmet davutoğlu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Teşekkür ederim tarihimizde önemli,geçmişini bilmeyenin geleceği iyi değildir.

  2. Hey gidi osmanlı hey bir zamanlar o kadar geniş topraklara hakimdiki akdeniz adeta türk gölü gibiydi. Dikkat edelim son toprak parçasındada düşmanların hala gözü var.

  3. okurken hem gururlanıyor hemde hüzünleniyorum.mükemmel bir tarihimiz var ama bir türlü sahip çıkamıyoruz yeterince.padişahlarımızı suçlayıp duruyoruz.yazık bize

  4. güzel bir tarihimiz var ve kıymetini bilmiyoruz anca ders kitaplarında öğrettikleri kadarı ile kalıyoruz.

  5. Şu savaşlarımızdan adam akıllı bir film yapamamız da bizim ayıbımız olsun.