Otobiyografi Nedir? Temsilcileri ve Özellikleri

Otobiyografi Nedir? Temsilcileri ve Özellikleri

Tanım: insanın kendi yaşamını kendi ağzından anlatmasına otobiyografi denir.

Otobiyografilerde esas olan kişinin kendi yaşamını anlatmasıdır. Bu yönüyle otobiyografi biyografiden ayrılır. Otobiyografiler herkes tarafından tanınan, belli bir alanda ön plana çıkmış kişilerin kendi yaşamlarını anlatmaları ile ortaya çıkmıştır. Otobiyografilerde öznel cümleler ağırlıktadır. Otobiyografilerde anlatılanlarda birinci tekil şahıs kullanılır. Otobiyografilerde kişinin iç dünyasına ait özelikler de anlatılabilir. Bu yönüyle de biyografiden ayrılır.

Otobiyografi türünde yazılan romanlarda vardır. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa’nın kendi yaşamını anlattığı otobiyografik bir romandır.

Sponsorlu Bağlantılar

NOT: Otobiyografi ile anı türü birbirine karıştırılmamalıdır. Anı türünde yazar dış olaylara, çevresindekilerle yaşadıklarına yer verirken; otobiyografi ise doğrudan kendi yaşamını kronolojik olarak anlatır. İki türün ortak noktası birinci kişi ağzından anlatılmasıdır.


 

DÜNYA EDEBIYATINDA OTOBİYOGRAFİ

İlk otobiyografi metinlere Antik Yunan döneminde rastlanmıştır. Bu türün gelişiminde en önemli eserler MS. 400’de Augustinus’un İtiraflar’ı, 18. Yüzyılda Jean Jacgues Rousseau’nun İtiraflar’ı, 19.yüzyılda Chateabriand’ın Mezar Ötesi Hatıralar’ı, Benjamin Franklin ve Dosyoyevski’nin eserleridir.


 

TÜRK EDEBİYATINDA OTOBİYOGRAFİ

Bu tür edebiyatımızda pek gelişmemiştir ve örneklerine de çok sonraları rastlanmıştır. Edebiyatımızda bu türün ilk örneği olarak Katip Çelebi’nin Minazü-l Hak adlı eserinin “Hatime”si yani “Son Söz”ü gösterilmektedir. Muallim Naci’nin “Ömer’in Çocukluğu”, Yusuf Akçura’nın “Ta Kendim ya Defter-i Amal’im”, Nigar Hanım’ın “Hayatımın Hikayesi”, Halikarnas Balıkçısı’nın “Mavi Sürgün” Aziz Nesin’in “Böyle Gelmiş Böyle Gitmez” Halit Ziya Uşaklıgil’in “Kırık Yıl” bu türün önemli örnekleridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Anı Nedir? Temsilcileri ve Özellikleri başlıklı yazı da anı nedir anının özellikleri, anı nedir anının özellikleri nelerdir ve anı nedir genel özellikleri hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.