Öz Şiir (Saf Şiir) Anlayışı

oz-siir-saf-siir-anlayisi

Sponsorlu Bağlantılar

 • Memleket edebiyatçılarda görülen didaktik tavra tepki göstererek şiiri şiir yapan estetik ve biçimsel unsurlar ön plana çıkaran bir anlayıştır.
 • Saf şiir anlayışını savunan sanatçılar Paul Valery’nir şiirde dili her şeyin üstünde tutan görüşünden hareket etmiş; Batı edebiyatından Paul Valery, Mailerme Türk edebiyatından Ahmet Haşim, Yahya Kemal Beyatlı gibi sanatçılardan ve Divan şiirinin biçimci yapısından etkilenmişlerdir.
 • Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Muhip Dıranas, Cahit Sıtkı Tarancı, Behçet Necatigil, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Asaf Halet çelebi gibi sanatçılar ve Yedi Meşaleciler topluluğu bu anlayışın önemli temsilcileri olmuşlardır.
 • Türk edebiyatında “Saf şiir” eğilimi Ahmet Haşim’in şiir Hakkında Bazı Mülahazalar” adlı makalesiyle (Türk edebiyatında ilk poetika örneği kabul edilir.) başlar.
 • Bu makalenin özünde Ahmet Haşim bir bülbülün eti için öldürülemeyeceğini hatırlatarak, bir şiiri de manası için katletmenin anlamsızlığını söylemiş ve şiirdeki biçimsel hususiyetleri ön plana çıkarmıştır.
 • Öz şiir anlayışını benimseyen sanatçılar için önemli olan iyi ve güzel şiir yazmaktır. Bu anlayışla kendilerine özgü özel bir imge düzeni oluşturmuşlar, kullandıkları dilin anlamını genişleterek dilin sunduğu yeni olanakları kullanmışlardır.
 • Şiirde her türlü ideolojik sapmanın dışında kalarak sadece okuyucuda estetik haz uyandıran şiir yazma eğilimi en temel özelliklerindendir.
 • Saf şiir anlayışını benimseyen şairler biçimsel güzelliği olan bireysel bir şiir meydana getirmeye çalışmışlardır. İşledikleri konular insanın iç dünyasıyla alâkalı bireysel duyumsamalardır.
 • Saf şiir anlayışında estetik tavır ön plandadır. Didaktik bir şiir yapısından daha çok insanın estetik duygularını ön plana çıkartacak musikinin çağrıştırdığı imgelerle şiir yazmayı amaç edinmişlerdir.
 • Onlara göre şiir anlaşılmak için değil, duyulmak içindir. Şiirin en önemli unsurları dil ve dizedir. Tek amaç her tür ideolojiden yoksun, mükemmele varan kusursuz şiir yazmaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Asaf Halet Çelebi Kimdir & Edebi Kişiliği başlıklı yazı da asaf halet çelebi adımı unuttum, asaf halet çelebi adımlar ve asaf halet çelebi adımlar şiiri hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. En başta belirttiğin memleket edebiyatçı olayı çok iyi olmuş gerçekten

 2. nazım hikmet de belirli bir anlayışa sokulamasa da aslında ilk saf şiir denemeleri yapan kişidir