Panik Atak Nedir? Tedavisi Var Mı?

Panik Atak Nedir? Tedavisi Var Mı?

Kalp çarpıntısı, mide bulantısı, göğüs ağrısı, baş dönmesi, sıcak basması, ellerde uyuşma ve titreme gibi belirtileri olan, birden başlayan ve sebebi bilinmeyen, kadınların yaşam kalitesini düşüren ve son yıllarda müthiş artış gösteren panik halidir.

Kişi panik atak halindeyken, nefesinin yetmeyeceğini ve bunun kalp krizine sebep olacağını, ayakta duramayacağını, kimsenin çare bulamayacağını ve öleceğini düşünür. Gece görülme sıklığı gündüz görülme sıklığından daha çoktur. Gündüz, iş, güç, koşuşturma fazla olduğu için kişi genelde kendini dinlemez ve çok ani psikolojik kriz durumu olmaz ise panik ortaya çıkmaz. Ancak geceleri daha sakin bir ev hayatı olduğu için, o sessizlikte kişi kendini daha çok dinler ve olumsuz bir şey aklına geldiğinde panik başlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Panik Atağın Sebebi Nedir?

Genelde araştırmalar somut bir sebep bulamamıştır. Kişinin elem verici, stres içeren olaylar karşısında verdiği tepkilerin, hiçbir duygusal belirti yokken bile ortaya çıkmasıyla, kişide kaygı yaratan bir durumdur. Yani normal duygusal tepkilere vücudumuzun verdiği reaksiyonların, alakasız bir zamanda birden ortaya çıkmasıdır.

Panik Atak Neden Artar?

Kişinin ailesinde görülürse kendinde görülme ihtimali de olduğu için, ilk panikler bu sebepten ortaya çıkabilir. Kişi “eyvah ailemde de var” diye düşünmeye başlarsa, aslında bilmeden panik atağın vücuduna yerleşmesine altyapı oluşturuyordur. Çevresinde de panik atak yaşayan insanların varlığı, belirtilerin kendi vücuduna uyarlanmasına neden olabilir. Tüm bunlar sebepsiz yere panik atağın artmasına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Şiddet Gören Kadınlar Ne Yapmalı? başlıklı yazı da ağrı'da şiddet gören kadın, aile içi şiddet gören kadın ne yapmalı ve evde şiddet gören kadın ne gibi önlemler alabilir hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Panik atak, gerçekten tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bende bu rahatsızlığı yaşadığım için anlatılanları çok iyi anlıyorum. En ufak bir masa sallantısında deprem olduğunu hisseder ve kalp atışlarını hızlanır. Mutlaka ama mutlaka tedavi edilmelidir.