Parasız Yatılılık Ve Bursluluk Sınavı Başvuruları

Parasız Yatılılık Ve Bursluluk Sınavı Başvuruları

Sponsorlu Bağlantılar

Milli eğitim bakanlığı 15 Nisan itibariyle Parasız yatılılık ve bursluluk sınavı başvuru klavuzunu yayınladı MEB’ in yayınlamış olduğu klavuzda başvuru yapacak sınıflar açıkça belirtilmiş durumda buna göre başvuru sırası şöyle olacak.

5-6-7-8-9-10-11 sınıflar: 20 Nisan ile 30 nisan arasında yapılacak. Sınav ise 13 haziran’ da gerçekleştirilmiş oldu. Sınav sonuçlarına göre sonuçlar ise 21 Temmuz’ da açıklanacak.

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkı kazananların 03-14 Ağustos tarihleri arasında okul müdürlüklerine müracat ederek tercihlerini yapmaları gerekiyor.  Bu tarihler arasında herhangi bir tercih yapmayan öğrenci hak etmiş olsalar dahi bu tarihten sonra haklarını kullanamayacaklar. 8 . sınıf öğrencilerinin ise girdiği ortak sınavlardan aldıkları puanlar doğrultusunda bursluluğa yerleştirmeleri gerçekleştirilecek. Öğrenciler klavuza ösym’ nin internet sitesinden ulaşabilecekler.  Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken konu ise öğrencinin E-kayıt bilgilerinin güncel bir şekilde doğrulanmış olmasıdır.  Eğer ki bilgileriniz yanlış ise o zaman bir çok konu eksik kalacaktır demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

8.sınıflar diğer öğrenciler gibi ayrı bir sınava tabi tutulmayacaklar bunların ortak sınavlarda aldıkları sonuçlar direk olarak puanlarını etkileyecek ve onlar bu şekilde burslardan yararlanmak için hak sahibi olacaklar.

BAŞVURU ŞARTLARI

  • TC veya KKTC vatandaşı olmak
  • Mevzuatın gerektirdiği şekilde kayıt ve kabul şartlarına sahip olmak
  • Bulundukları sınıfta ikinci kez okumamak
  • Okul değiştirmemiş olmamak ve herhangi bir konudan dolayı ağır bir şekilde ceza almamış olmak
  • Maddi imkânların düşük olması burada da kıstas bir ailenin fertlerine düşen kişi başı miktarının 7 bin TL’ yi geçmemiş olması. (geliriniz bu rakamı geçiyorsa o zaman kesinlikle başvurunuz kabul edilmeyecektir)

Bu yukarıda saymış olduğumuz başvuru şartlarına uyan kişiler başvuru yapmaları durumunda devlet Parasız yatılılık ve bursluluk hakkını kazanmış olacaktır. Bu aslında öğrencilerin bir nevi yarış içindeyken diğer öğrencilerden geri kalmamaları adına başlatmış olduğu bir yardım modelidir. Ve bugün bizim ülkemizde bu burslardan gerek devlet gerekse özel bir şekilde yardım alan bir sürü öğrencimiz bulunmakta.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan YGS 2016 Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır başlıklı yazı da 2014 2015 ygs, 2014 ygs ve 2015 ygs açık uçlu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.