Realizm Nedir?

Realizm Nedir?

Realizm, Romantizme tepki olarak önce Fransa’da doğan içtimai ve ferdi hayatı olduğu gibi anlatma gayesi güden edebiyat akımıdır.

XIX. yüzyılda deneye dayanan ilimlerin gelişmesi ve özellikle Ausguste Comte’un, tabiat olaylarını metafizik görüşlerine değil, olaylar arasındaki bağlantıların gözlem ve deneylerle bulunacak değişmez kanunlarla açıklanabileceğini ileri süren Pozitivizm felsefesinin 1850’den sonra sosyal ilimlere ve özellikle edebiyat sahasına tatbik edilmesi, Realizm akımının meydana gelmesine yol açmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Realizm’in gösterdiği bazı özellikler, romantiklerle çağdaş olan Stendal, Balzac, Merimee ve Monnier’in eserlerinde de görülür. Bu sanatkarlar gerçekçiliğin hazırlayıcıları olarak kabul edilirler.

1850’den sonra gözlem ve anket metodunu edebiyata uygulama gayretleri gösteren Murger, Champfleury ve Realizm adı ile bir de dergi çıkaran Duranty gibi ikinci derecedeki birkaç romancının faaliyetlerinin arkasından bu akım, Gustave Flauber’in Madame Bovary (1857) adlı romanı ile en mükemmel örneğini verdi. Akım Fransa ve Avrupa’da kısa zamanda yayıldı.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Sembolizm Nedir? başlıklı yazı da balık sembolizm, felsefede sembolizm ve sembolist fransız şairler hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.