Sembolizm Nedir?

Sembolizm Nedir?

XIX.  yüzyılın son çeyreğinde ve bilhassa 1885 yılından sonra Realizm’e, Natüralizm’e ve parnas şiirine karşı önce Fransa’da doğan ve kısa sürede bütün Avrupa’ya yayılan edebiyat akımıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

XIX. yüzyılın ikinci yarısında ve bilhassa yüzyılın sonlarına doğru müspet ilimlerin gelişmesi, yeni buluşlar, ağır sanayinin kurulması ve sanayinin gelişmesi insanlığa beklenen mutluluğu getirmemiş, aksine onu bir buhranın içine sürüklemişti.

Bütün Avrupa’da açık bir şekilde beliren bu buhran, kendisini en kuvvetli şekilde Fransa’da hissettirir. 1870 askeri bozgunu Fransa’daki bu karamsarlığı, bezginliği, ümitsizliği ve çöküntüyü daha da belirgin hale getirir.

Fransa’da pozitivizmin getirdiği bu buhran, siyasi ve sosyal sahalarda birtakım değişikliklerin yapılması ihtiyacını doğurmuş oldu.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Sürrealizm Nedir? başlıklı yazı da garipçiler sürrealizm, sürrealist çalışma ve sürrealizm akımı hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Sembolizm akımı sınavda çıkmıştı sayenizde kısaca özetini sizin sitenizde buldum çok güzel detaylı ve özetli bir yazı olmuş.