Sezai Karakoç Kimdir / Edebi Kişiliği

Sezai Karakoç Kimdir / Edebi Kişiliği

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun zamandır edebiyat hakkında herhangi bir bilgi paylaşımı bulunmuyordum, bugün sizlere Kimdir? kategorisine yeni bir edebiyat şairimizin Sezai Karakoç’un edebi kişiliğinden ve kısaca hayatından bahsedeceğim. Bununla kalmayıp, şairin yazmış olduğu eserleri de paylaşacağım. HAYATI: 1933’te Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğmuş olan sanatçı, parasız yatılı alarak Gaziantep Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur. 1956 – 1965 yılları arasında Maliye müfettiş yardımcılığı ve gelirler kontrolörlüğü görevlerinde çalışmış ve Temmuz 1965’te memurluktan ayrılarak gazetecilik ve yayıncılık işlerine yönelmiştir. Diriliş dergisinde yayımlanan sanatçı, 1971’den sonra kısa bir süre için Gelirler Genel Müdürlüğü’nde çalışmış, tekrar devlet memurluğu görevinden ayrılarak gazetecilik ve yayıncılık görevine devam etmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Edebi Kişiliğini de şu şekilde açıklayabiliriz. İkinci Yeni şairleri arasında kendi özgü imgelerle, mistik ve İslami içeriğe yer veren şiirleri ile dikkat çekmiştir. Din ve inanç yoluyla fizik ötesi kaygıları yenmiş mistik bir şair olan Karakoç; anlatımdaki kapalılık, karanlık imaj evresinden dolayı İkinci Yeni sayılmaktadır.

Şiirlerinin en önemli noktasını özü olarak gören şair, şiirlerinde ölüm ve kadın konusunu çokça yer vermiştir. Bil ülke düşer. Ok ülke gül kurtarıcı bir imgedir.

Şiirlerinde kutsal kitaplardaki kıssaları çağdaş bir anlatımla okuyucusuna sunması, modern Fransız şiirlerinden ve dinsel kaynaklardan yararlanması onun büyük bir bilgi birikiminin olduğunu göstermektedir.

İlk şiirlerinde heceyi kullanan, daha sonraları serbest şiire yönelen şair 1952 yılında kaleme aldığı, edebiyatımızın unutulmaz aşk şiiri “Mona Rosa” ile geniş kitleler tarafından tanınmıştır. Bu şiir 50 yıl boyunca kitap haline gelmemesine rağmen, fotokopiyle çoğatılarak yüz binlerce insan tarafından okunarak bir rekora imza atmıştı.

Şaire Ait Eserler Şunlardır;
Şiir; Körfez, Şahdamar, Hızırla Kırk Saat, Sesler, Taha’nın Kitabı, Kıyamet Aşısı, Gül Muştusu, Zamana Adanmış Sözler, Şiirler, Ayinler, Mona Roza, Leyla ile Mecnun, Ateş Dansı, Alınyazısı Saati
Öykü; Meydan Ortaya Çıktığında, Portreler
Düz Yazı; Yunus Emre (İnceleme)
Yazılar (Denemeler)
İslamın Dirilişi (Düzyazı)
Ölümden Sonra Kalkış (Deneme)
Makamda (Deneme)
Tarihin Yol Ağzında (Röportaj)
İslam Toplumunun Ekonomik Strüktürü (Düz yazı)
Mehmet Akif (İnceleme)
Mağara ve Işık (Şiir / Düzyazı)
Edebiyat yazıları 1 / Edebiyat yazıları 2 (Deneme)

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan I'm an Albatraoz Klibindeki Kadın Kim? hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.