Şiddet Gören Kadınlar Ne Yapmalı?

Şiddet Gören Kadınlar Ne Yapmalı?

Toplumumuzda gün geçmiyor ki şiddet gören kadın haberi duymayalım. Severek veya başka sebeplerle evlenen birçok kadın eşinden gördüğü fiziksel şiddete çoğu zaman tepki veremiyor. O yüzden şiddet gören kadınların sayısı gerçekte tespit edilemiyor.

Peki kadınlar bu duruma sessiz mi kalacak yoksa yapabilecekleri bir şeyler var mı?

İnsanın özellikle kadının narin yapısından ötürü üstüne bu kadar gidilmesi anormal bir durum. Tabi ki eşler arasında tartışma olacaktır ancak bu durum kadının dayak yemesi ile son bulmamalıdır.

Fiziksel, psikolojik veya cinsel olarak şiddete maruz kalan kadınlar utanmamalı ve kendini çaresiz hissetmemeli.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk etapta sizin can sağlığınız daha önemlidir. Şiddet gördüğünüz sırada bulunduğunuz odada kesici veya delici alet olmamasına dikkat etmelisiniz. En yakın karakola gidip bu durumu anlatmalısınız ve tutulan tutanağın bir örneğini saklamalısınız. Doktora gidip darp raporu alıp bunu da saklamalısınız.

Boşanmaya karar verdikten sonra sizinle konuşmak isteyen eşinizin bu isteğini kabul etmeyin; çünkü bu konuşmanın sonu genelde iyi bitmez.

Kendinize mutlaka evden kaçış planı yapın, şiddet göreceğinizi hissettiğinizde kendiniz ve çocuğunuz için her zaman hazır bir valiz işe yarayacaktır.

Şiddet gören kadınlarla ilgili olarak 4320 sayılı yasadan faydalanabilirsiniz. Bu yasa gereği eşinizi evden uzaklaştırabilirsiniz. Bunun için karakola, savcılığa veya direkt olarak aile mahkemelerine başvurabiliriniz.

Bundan sonraki süreçte mahkeme sizi bilgilendirecektir. Koruma almanız gerekirse alabilir ve bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Kadın sığınma evine başvurmalılar..