Suç ve Ceza – Dostoyevsky Detaylı Özet

Suç ve Ceza - Dostoyevsky Detaylı Özet

Roskolnikov (Rodya); Hukuk fakültesini bırakmış olan şahıs romanın başkahramanıdır. Kendinin diğer insanlardan üstün olduğuna inanır.

Dünya; Rodion’un kız kardeşidir. Zeki, neşeli bir kızdır.

Petroviç Luzhin; Kendi gayretiyle yetişmiş, gurulu bir kişidir. Yükske bir memurdur.

Sonya; Fakir bir ailenin ahlaklı, karakterli, dindar kızıdır. Şartlar onu düşük bir kadın yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

ÖZET; Yoksul düşmesinden dolayı Hukuk fakültesini yarıda bırakmış olan Raskolnikov, ilişki kurduğu bir tefeci kadına tutsak olmuştur. Anne ve babasından harçlık olarak gelen büyün parayı borçlarını ödemek için tefeciye vermektedir. Çok para ödemesine rağmen borçlarını bir türlü sonlandıramayan Raskolnikov, tefeci kadını toplum için zararlı gördüğü ve ondan kurtulmak istediği için öldürmeye karar verir. Tefeciyi öldürmek için evine gittiğinde yanlışlıkla onun hizmetçisini öldürmesiyle hayatı allak bullak olur. Raskolnikov, tedirginlik içindedir artık. Tefecinin evine gittiğinde orada soruşturmayı yürüten komiser ile tanışır. Komiser ondan şüphelenmiştir. Fatura ödemediği için karakola çağrılan Raskolnikov, katil olduğunun anlaşıldığnı düşünerek fenalık geçirmiş ve komiserin çalışmalarıyla suçunu itiraf etmiştir. Raskolnikov, Sibirya’ya sürgün edilir. Burada artık yeni bir hata başlangıç yapmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Victor Hugo - Sefiller Roman İncelemesi başlıklı yazı da victor hugo sefiller 2 cilt, victor hugo sefiller 2 cilt özeti ve victor hugo sefiller 5 cilt hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Suç ve Ceza, gerçek bir kitap kurdunun ya da klasik severlerin ”mutlaka” okuması gereken kitaplardan biridir. Hatta zorundandır desek bile yeridir ki, gerçekten konuda da çok güzel işlenmiş. Uzun da sürecek olsa herkese tavsiye etmekteyim dostlar..

  2. Bu romanı okudum oldukça güzel bir kitap. Kesinlikle tavsiye ederim okumayan arkadaşlara. Zaten okunması gereken bir kitap.

  3. bu romanı okurken baya zorlanmıştım fakat tavsiye ederim.

  4. Eğer halen okumayan varsa vakit kaybetmesin derim.