Süleyman Nazif Kimdir?

suleyman-nazif-kimdir

1870 yılında Diyarbakır’da doğan sanatçı, yazar ve tarihçi Sait Paşa’nın oğludur. Özel bir eğitim görerek yetirmiş, Arapça ve Farsçanın yanı sıra Fransızca öğrenmiştir. İstibdat dönemi ile mücadele için yurt dışına kaçmış, İstanbul’a dönüşünde Abdulhamit tarafından Bursya’ya vilayet mektupçusu olarak gönderilmiştir. Çeşitli illerde Vali olarak görev almıştır. İşgal kuvvetlerinin İstanbul’a girmesi üzerine kaleme aldığı Kara Bir Gün başlıklı makalesi nedeniyle kurşuna dizilme tehlikesi atlatan sanatçı; yazıları, sert dili ve haykırarak konuşması nedeniyle Malta’ya sürülmüştür. İstanbul’a döndüğünde 1927’de zatürreeden ölmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

EDEBİ KİŞİLİĞİ

  • Namık Kemal geleneğini devam ettirmekle tanınmış, Servet-i Fünun’un vatan şairi olarak akıllarda yer etmiştir.
  • Şiir türünde de eser vermesine rağmen nesri şiirlerinden daha kuvvetlidir.
  • Eserlerine istibdat dönemine karşı takındığı tavır ve babasının tavsiyesiyle okumaya başladığı Namık Kemal’in düşüncelerini ve üslubunu yansıtmıştır.
  • Servet-i Fünun şairlerinden ayrılan en önemli özelliği sosyal konuları işlemesidir. Ancak bu topluluğa katılmasıyla bireysel tarzda romantik duygu ve hayallerini anlattığı şiirler de kaleme almıştır.
  • Zihniyet bakımından Batı’ya bağlı olmasına rağmen Doğu kültürünü de önemsemiş ve bu edebiyatın da büyük değerler taşıdığına inanmıştır.
  • Dilin sadeleşmesi çabalarına katılmayan sanatçı süslü ve ağır bir Osmanlıcanın koruyucusu olmuştur.
  • Döneminde ateşli konuşmalarıyla halkın sözcüsü olan Süleyman Nazif, İstanbul’un işgali üzerine yazdığı “Kara Bir Gün” başlıklı yazısı nedeniyle İngilizler tarafından Malta’ya sürülmüştür.

ESERLERİ

Şiir; Gizli Figanlar, Firak-ı Irak

Şiir-Nesir; Batarya ile Ateş, Malta Geceleri

Nesir; Çal Çoban Çal(Makale), Tarihin Yılan Hikayesi(Makale)

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Mehmet Rauf Kimdir? başlıklı yazı da avukat mehmet rauf çiçek, mehmet rauf benim olsaydın ve mehmet rauf bey hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Benimde bir yorumum var, Süleyman naziktir ve savaşlarla dolu tarihin yılan hikayesi için şiirler, yazılar kaleme almıştır. Savaşın olmadığı köylerde çoban kavalları dinleyerek çal çoban çal, savaşın sesini bastır.” Diyen de kendisidir.

  2. Nazif Soyadını nazik olarak okuyarak eserlerini akıllarımızda şöyle tutabiliriz arkadaşlar, Süleyman naziktir. Savaşlardan nefret eder. Batarya ile ateş arasında kalan fırakı ırak için malta gecelerinde gizli gizli feryadı figanlarda bulunmuştur.

  3. Benimde bir yorumum var, Süleyman naziktir ve savaşlarla dolu tarihin yılan hikayesi için şiirler, yazılar kaleme almıştır. Savaşın olmadığı köylerde çoban kavalları dinleyerek çal çoban çal, savaşın sesini bastır.” Diyen de kendisidir.