Telefonu Sattım Sildiklerim Geri Gelir Mi?

Telefonu Sattım Sildiklerim Geri Gelir Mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde teknolojisi hızla geliştiğinden dolayı önceden almış olduğumuz telefonlar maalesef bir müddet sonra yetersiz kalıyor ve yeni çıkan – gelişen uygulamalar için yeterli olmuyor. Bunun için ortalama olarak yılda 1 kere telefon değiştirmekteyiz, bugün ise sıkça telefon değiştirmekte olan kişilerin akıllarına takılmış olan bir soruyu yanıtlamak isterim. Biliyoruz ki yeni telefon aldıktan sonra eski telefonu “aman dursun kenarda ilerleyen zamanlarda lazım olur” diyerek hiçbir zaman kenara koymamaktayız hemen yeni telefon aldıktan sonra, eski telefonu 2.el olarak satarız. Bu gibi durumlarda satışı yapmadan önce telefonumuza defalarca format atar, içerisinde yer alan bütün bilgileri siler ve öyle telefoncunun yolunu tutarız. Bu işlem sizler için yeterli gelse de maalesef ki telefonlarınıza bu tür gibi işlemler uygulamanız yeterli olmayacaktır. İsterseniz bin kere format attın yine de telefonunuzda bazı veriler geri getirebilir. Daha önceden böyle konulara sıkça değinmeye çalışmıştım, bir telefon satışı yaparken içerisinde size özel hatta aşırı derecede özel bilgiler – görüntüler varsa telefonu satmamaya hatıra olarak saklamaya özen göstermeniz konusunda uyarmıştım. Telefonunuzun modeli, markası veya işletim sistemi ne olursa olsun silinen verileriniz mutlaka piyasada yer alan ücretsiz programlar ile kolaylıkla geri getirebilir bunun için telefonlarınızı satarken iyi düşünmeniz gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Silinen Veriler Nasıl Geri Getirilir?

Günümüzün teknolojisinde depolama birimi görevini üstlenen her cihaz mutlaka sizlerin verilerini kesinlikle kalıcı olarak silmez, bundan dolayı depolama birimini üstlenen bir cihazınız varsa yani telefon, usb, hard disk, bilgisayar, laptop gibi cihazların satışını gerçekleştirirken satın alan kişinin bu tür verileri geri getirebileceğini sakın unutmayın. Peki, silinen veriler nasıl geri getirilebilir? CTRL + Z yapmak yeterli midir?

Hayır, tabi ki de CTRL + Z yapmanız herhangi bir anlam ifade etmeyecektir bunun için bir ek program olmakta olan DiskDigger programından destek almanız gerekmektedir. Bu program sizlerin kullanmış olduğunuz cihazlarda bütün uzantılara sahip olan dosyaları hızlı bir şekilde tarayıp sizlere sunmaktadır. İster silinmiş olan veri bir metin dosyası olsun isterse görsel bir dosya olsun yine de silinen dosyaları bulup size sunar.

Silinenlerin Geri Getirilmemesi İçin Ne Yapmalıyım?

Sadece şahsi bir görüşümü paylaşmak isterim, bu işlem tamamen sizlere kalmış bir şey. Birçok bilgisayar korsan filmlerinde olası bir baskında suçlu olan kişi bilgisayarını mikro dalga fırında pişirir veya üzerine çekiçle vurur. Bu tür senaryolar kimi zaman günlük hayatımıza da sıçramış durumda, bunun için içerisinde aşırı derecede önemli bilgilerin yer aldığı cihazın içerisindeki verileri tamamen yok etmek için o cihazı tamamen yok edin. Sadece basit bir öneridir, size kalmış bir olaydır.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan İsmek Web Tasarım Sınav Soruları başlıklı yazı da ismek web tasarım, ismek web tasarım kursları ve ismek web tasarım sorusu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.