Tolstoy Kimdir ve Eserleri

tolstoy-kimdir-ve-eserleri

Sponsorlu Bağlantılar

Tolstoy

(1828 – 1910)

Rus edebiyatının en büyük realist yazarlarındandır. Babasını küçük yaşta kaybetmiş, daha sonra hukuk ve Doğu dilleri eğitimini almış, Kafkas ve Kırım savaşlarına katılmış, Sivastopol Savaşı’nı anlattığı eseriyle de üne kavuşmuştur. Batı medeniyetini de yakından tanıyan Tolstoy, Rusya’da Aristokrat-kapitalist Çarlık düzenine karşı eleştirel bir tutum takınmıştır. Yaşadığı dönemdeki adaletsizlik, ahlaksızlığı savaş biçimleri ve sınıf ayrımı gibi kavramlara şiddetle karşı çıkmış bir yazardır. Romancılığının yanında eğitimci ve filozof kimliği ile de tüm dünya tarafından konuşulmuş bir yazardır. Eserlerinde gözlem gücü son derece yüksek olan Tolstoy, Rus toplumunun sorunlarını özellikle köylü kesimin yaşam biçimini eserlerine yansıtmıştır. Ölümü Astapova adlı tren garında zatürreeden ölmüştür.

ESERLERİ: Savaş ve Barış, Anna Karanina, Diriliş, Hacı Murat, Serge Baba, İvan İlyiç’in Ölümü, Yaşayan Ölümü, Kazaklar, Kröyçer Sonat

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Halid Ziya Uşaklıgil Kimdir? başlıklı yazı da halid ziya uşaklıgil aşkı memnu halid ziya uşaklıgil aşkı memnu kitap özeti halid ziya uşaklıgil aşkı memnu romanı halid ziya uşaklıgil aşka dair özeti halid ziya uşaklıgil aşkı memnu kaç sayfa halid , halit ziya uşaklıgil ahmet cemil ve halit ziya uşaklıgil aşk-ı memnu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Güzel mi güzel kitapları olan bir başka yazarımız. Dileyenler isterlerse bir de Dostoyevski’nin hayatına baksınlar.

  2. Kişilik olarak yorumlayamam ama yazdığı kitaplar efsanedir.

  3. Güzel bilgiler teşekkür ederim. Arıyordum gerçekten.