Türk Dış Politikası Nedir?

turk-dis-politikasi-nedir

Kurtuluş Savaşı’yla birlikte Türk milletinin kalkındırılması politikasının tam bağımsızlık doğrultusunda şekillendirilmesine çalışılmış ve bu politikaçizgisinin ana hatları Misak-ı Milli’de çizilmiştir.  Buna göre, Anadolu Yarımadası başta olmak üzere vatanın sınırları kesin hatlarla belirlenmiş ve bunun dışında herhangi bir toprak talebinde bulunulmadığı dünya kamuoyuna duyurulmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Misak-ı Milli sınırları belirlenirken Müslüman Türk halkının yaşadığı bölgelerdeki nüfus oranı dikkate alınmıştır.  Bu sınırlama aynı zamanda üniter devlet yapısının da temellerini belirlemiştir. Az evvel de söylenildiği gibi yayılmacı bir politika izlenilmeyip vatanın sınırları sadece milli unsurlara dayandırılmıştır.

Bu sınırlandırılmış anavatana gelebilecek her türlü tehdit ve bölme girişimine ise meşru müdafaa gözüyle bakılmış ve bu sayede savaştan yıpranmış bir milletin barışçıl bir ortamı ve yapıyı arzuladığı vurgulanmıştır.

Mustafa Kemal’in bu politika çizgisi daha sonra “Yurtta sulh, cihanda sulh” vecizesiyle özetlenmiştir. Bu söylem Atatürk Dönemi’nde ve daha sonra gelen hükümetler döneminde Türk dış politikasının ana hatlarını oluşturmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Yunanistan'la Nüfus Değişimi (Mübadele) başlıklı yazı da mübadele anıları, mübadele anlamı ve mübadele anlamı nedir hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.