Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2016

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2016

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer operatörleri tamamen unutun ve şimdi Türk Telekom’un hizmet anlayışına odaklanın. Türk Telekom tarafından kendi abonesi için düşünülen ve yapılan bir iletişim formundan bahsedeceğim. Maksimum 10 gün içerisinde çözümlere kesin sonuç ile ulaşabileceğiniz bir yöntem ile sizlerde Türk Telekom hattı ile yaşamış olduğunuz sorunlara kısa sürede çözümler üretmeye hazır olun. Türk Telekom Mobil panelinde yer alan Tüketici Şikâyetleri seçeneği ile 2016 yılında Türk Telekom müşteri hizmetlerine gerek kalmadan sadece form doldurarak ve ekran görüntülerini ekleyerek kısa sürede sorunlara Türk Telekom ile çözümler üretebilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay olan formda birçok konu başlığı altında tarife değişikliği, abonelik işlemleri, veri gizliliği, fesih/geçici durdurma, kredi yükleme, TL transfer, faturalandırılma gibi birçok konu hakkında çalışmaları olan Tüketici Şikâyetleri formu ile sizlerde Türk Telekom ile internet üzerinden iletişime geçin. Yok ben direk olarak Türk Telekom müşteri hizmetlerine bağlanarak sorunumu birebir canlı olarak çözmek istiyorum diyorsanız da faturalı kullanıcılar için dakikası 45 kuruş olan müşteri hizmetlerine bağlanabilmek için 500 veya 444 1 500 numarayı çeviriniz ve ardından yapmak istediğiniz işlemlere göre Türk Telekom müşteri hizmetlerine direk olarak bağlanabilirsiniz. Faturasız kullanıcılar için de dakikası 60 kuruştur.

Türk Telekom Mesaj Nasıl Gönderebilirim?

Türk Telekom’un en faydalı hizmetlerinden biri olan mesaj gönderme seçeneği ile kısa sürede sizinle iletişime geçilmesini sağlayabilir ve bedava olarak işlemlerinizi halletmiş olabilirsiniz. Türk Telekom müşteri hizmetlerine mesaj göndermek için turktelekom.com.tr adresinden telefon numaranız ve Türk Telekom şifreniz ile giriş yapın ve ardından üst kısımda yer alan Tüketici Şikayetleri kısmından Türk Telekom müşteri hizmetlerine direk olarak mesaj gönderebilirsiniz ve 10 gün içerisinde sizinle ücretsiz olarak iletişime geçilmesini sağlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Türk Telekom Mesaj Nasıl Gönderebilirim?

Türk Telekom müşteri hizmetlerine mesaj göndermek istiyorsanız turktelekom.com.tr adresine giriş yaparak buradan müşteri hizmetleri için Tüketici Şikayetleri kısmından iletişime geçebilirsiniz. İletişim formunda doldurmak istediğiniz kısımlardan en önemli nokta irtibat numarasıdır, bu kısımı atlamayı unutmayın.

Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2016

Gelelim telefon üzerinden yani Türk Telekom’un en güzel yöntemlerinden biri olan direk olarak müşteri hizmetlerine bağlanma yolu. 500 veya 444 1 500 numarasını çevirdikten sonra yapacağınız işlemlere göre hangi departmana bağlanmak istediğinizi kendiniz tuşlayıp öğrenebilirsiniz. Eğer  ki direk Türk Telekom müşteri hizmetlerine bağlanmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • 500 ve ya 444 1 500 numarasını çevirdikten sonra 2 – 1 – 0 numalarını takip ederek direk olarak bağlanabilirsiniz.
  • 444 1 500 ve ya 500 numarasını çevirdikten sonra 2 – 0 numarasını takip ederek Türk Telekom müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.
  • 500 ya da 444 1 500 numarası üzerinden 6 – 0 tuşlamasını yaptıktan sonra bağlanabilirsiniz.
  • 500 numarasını ve ya 444 1 500 numarasını çevirdiğiniz zaman 5 – 0 tuşlamasını yapınız.
  • Son olarak Türk Telekom müşteri temsilcisine direk olarak bağlanma yöntemi olan 3 – 0 numarasını çevirdikten sonra direk olarak bağlanarak sorunlarınızı çözebilirsiniz.

Türk Telekom Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Müşteri hizmetleri diğer operatörlerde olduğu gibi Türk Telekom’da da ücretlidir. Eğer ücret vermek istemiyorsanız Tüketici Şikayetleri formunu doldurarak sizinle iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz. Tüketici Şikayetleri formuna turktelekom.com.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Üst kısımda detaylı bilgi verdim.
  • Türk Telekom operatörü bildiğiniz üzerine sosyal medyayı çok iyi kullanıyor, bu operatör ile iletişime geçmek için de Facebook / Twitter (tavsiye edilir) gibi popüler ağlar üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
  • Faturalı kullanıcılar müşteri hizmetlerine telefon ile bağlandıktan sonra dakikası 45 kuruş olarak ücretlendirilmeye tabi olup faturasız kullanıcılar dakikası 60 kuruş karşılığında Türk Telekom operatörü müşteri hizmetlerine direk olarak bağlanabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Bedaş Müşteri Temsilcisi hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.