Türkiye Milletler Cemiyeti’ne Nasıl Katıldı?

turkiye-milletler-cemiyetine-nasil-katildi

Sponsorlu Bağlantılar

Milletler Cemiyeti, Wilson Prensipleri çerçevesinde dünyada barışı sağlamak amacıyla kurulmuştu. Ancak kısa sürede dünyada sömürgeci devletlerin güdümünde çalışan bir organ şekline dönüşmüştür. Türkiye Musul Meselesi’nde bu cemiyetin tutumunu gördüğü için bu teşkilata olumsuz yaklaşmıştı. Ancak daha sonraki yıllarda uluslararası işbirliğinin önemi arttığından ve konjonktür değiştiğinden Türkiye bu cemiyetin üyesi olmak için faaliyetlere başlamıştır. Türkiye güvenliğini artırmak ve dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla Milletler Cemiyeti’ne üye olmuştur. Bu gelişme Türkiye’nin “Yurtta sulh dünyada sulh” prensibine önemli bir katkıda bulunmuştur.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Anayasa Mahkemesinin Görevi Nedir? başlıklı yazı da anayasa mahkemesi başkanı görevleri, anayasa mahkemesi başkanın görevleri ve anayasa mahkemesi başkanının görev süresi kaç yıl hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. iyi mi olmuştur kötü mü olmuştur tartışmak artık gereksiz fakat bilgi için teşekkürler

  2. Dünyada bulunan siyasi ve ekonomik örgütlerde mutlaka bulunmak gerekiyor. Eğer bulunmazsanız başkaları masa başında işleri hallediyorlar siz kenardan seyrediyorsunuz. Birleşmiş milletlerde veto hakkı olan ülkelere bakın anlarsınız.

  3. Ama milletler cemiyeti hiç bir başarı sağlayamamıştır. 2. Dünya savaşının çıkmasına engel olamamıştır.

  4. Her çağda bu tür kuruluşlar olur, olacaktır. Hepsi başarı sağlayacak diye bir kaide yok arkadaşlar.