Türkiye Selçuklu Devleti Nasıl Kuruldu?

Türkiye Selçuklu Devleti Nasıl Kuruldu

Sponsorlu Bağlantılar

Selçuklu komutanlarından Süleyman Şah tarafından kurulmuştur. Merkezi İznik’tir. Süleyman Şah’a Melikşah tarafından hükümdarlık fermanı gönderilmiştir. Abbasi halifesi de menşur göndererek Süleyman Şah’ın hükümdarlığını onaylamıştır. Süleyman Şah Dönemi’nde Bizans’la mücadele edilerek Marmara’nın güneyi ve Kocaeli yarımadası fethedilmiş, egemenlik alanı İstanbul’un karşı kıyısına kadar genişletilmiştir. Bizans’la yapılan anlaşma ile Kartal yakınlarındaki Dragos çayı iki taraf arasında sınır kabul edildi. Anadolulnun güneyini hedef alan Süleyman Şah, Antakya, Tarsus, Adana’yı ele geçirdi. Suriye Selçuklularının egemenliğindeki bölgelere oldukça yakın olan topraklarda yaşanan bu gelişmeler, iki Selçuklu devletini karşı karşıya getirdi. Suriye Selçukluları ile yapılan savaşta Türkiye Selçukluları yenilmiş ve Süleyman Şah ölmüştür.(1086)

Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah, iki Selçuklu devleti arasında yaşanan mücadelelere müdahale ederek Süleyman Şah’ın iki oğlunu kendi başkentine götürüldü.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Türkiye Selçuklularda Hukuk Sistemi başlıklı yazı da anadolu selçuklu devleti hukuk sistemi, büyük selçuklu devleti hukuk sistemi ve büyük selçuklu devletinde hukuk sistemi nasıldı hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. karı kız davası vardır 😀

  2. Benim anlamadığım iki selçuklu neden savasıyor?