Türkiye Selçuklu Devleti Toprak Yönetimi

turkiye-selcuklu-devleti-toprak-yonetimi

Türkiye Selçuklu Devleti’nin askeri teşkilatının Büyük Selçuklu Devleti ile büyük benzerlikler taşıdığı görülür. Türkiye Selçukluları kendisinden önceki Türk devletlerinden farklı olarak denizcilik faaliyetlerine önem vermişlerdir. Donanmayı güçlendirebilmek amacıyla Antalya, Alanya, Samsun, Sinop gibi şehirlerde tersaneler açmışlardır. Toprak Yönetimi Selçuklular ülke topraklarını dört ana gruba ayırmışlardır. Has Topraklar: Sultana ait olan topraklardı. Mülk Topraklar: Kişiye ait topraklardır. Sahipleri tarafından satılabilir, kiralanabilir, miras bırakılabilir ve vakfedilebilirdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Vergi gelirleri hizmet karşılığı olarak devlet görevlilerine bırakılan topraklardı. Bu toprakların vergi gelirlerinin bir kısmı ile asker beslenirdi.

Vakıf Topraklar: Gelirleri sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumlarına bırakılan topraklardı.

Devlet bu topraklardan vergi almamıştır.

Büyük Selçuklularda büyük çaplı ikta toprakları görülürken, Anadolu Selçuklularında bu denli büyük çaplı iktalara rastlanmaz. Bu farklılık Türkiye Selçuklularının merkezi otoriteyi güçlendirme çabaları ile ilgilidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Türkiye Selçuklularda Hukuk Sistemi başlıklı yazı da anadolu selçuklu devleti hukuk sistemi, büyük selçuklu devleti hukuk sistemi ve büyük selçuklu devletinde hukuk sistemi nasıldı hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Kervansarayları Anadolu selçukluları mı Türkiye selçukluları mı başlatmıştı??