Türkiye’deki Yabancı Okullar Nasıl Oluşturuldu?

turkiyedeki-yabanci-okullar-nasil-olusturuldu

Sponsorlu Bağlantılar

Lozan Antlaşması’nda alınan karara göre Türkiye sınırları içinde bulunan yabancı okullar Türk kanunlarına ve Türk Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanmıştı. Daha sonra bu okullarda Coğrafya, Türkçe ve Tarih derslerinin Türk hocalar tarafından verilmesi kararlaştırılmıştı. Buradaki amaç Türkiye’nin aleyhine çalışan bazı okulların Türkiye Cumhuriyeti’ne düşman nesiller yetiştirmesinin önüne geçmekti. Yabancı okullar başlangıçta Papalık ve Fransa’nın da desteğiyle bu karara karşı çıkmışlarsa da Türk Hükümeti bu durumu iç politika meselesi sayarak her türlü müdahaleyi reddetmiştir. Gerginlik bir müddet devam ettiyse de Türkiye’nin bu konudaki görüşü zamanla benimsenmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Anayasa Mahkemesinin Görevi Nedir? başlıklı yazı da anayasa mahkemesi başkanı görevleri, anayasa mahkemesi başkanın görevleri ve anayasa mahkemesi başkanının görev süresi kaç yıl hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Lozan antlaşması tarihimizdeki en aleyhimize olan anlaşmalardan biridir.Gerçekten kötü olmuş fakat görüş farklılıgına zamanla alışmamız da bir saygı , kültür gelişiminin göstergesi

  2. Bence bu gayet iyi oldu. Yoksa ülkedeki özel okulların kararlarıyla ilgili çok fazla problem yaşardık diye tahmin ediyorum.

  3. Ülkelerin birbirleri ile olan anlaşmalar o zamanın şartları gereği yapılmıştır. Tabiki okulların devlet tarafından denetlenmesi, Türkiyenin aleyhine yapılabilecek çalışmaları engellemek için çok önemlidir.

  4. Yabancı okulların faydası olduğu kadar yararları da var tabi ki. Konuyu her iki açıdan da ele almak gerekiyor. Türk Hükümetinin konuda geçen kararındaki (Türk Hocaların kullanılması) dik duruşu çok anlamlı. Bu konudaki hassasiyeti çok değerli buluyorum, yoksa düşünüldüğü gibi ciddi anlamda Milletimize düşmanlık besleyen bir eğitim politikası o okulların hepsinde uygulanıyor olabilirdi. Buda bizim geleceğimize olumsuz yönde etkileyen en büyük faktörlerden birisi olurdu. Saygılarımı sunarım.

  5. tüm dünyada yabancı okullar bulundukları ülkelerde istihbarat toplayıp kendi ülkelerine veya başka ülkelere satıyorlar. Mesela Türkistan’da Fetullah Gülen’e ait özel okul ülkeye Amerikan ajanı soktuğu gerekçesiyle kapatıldı. Lozan anlaşmasında da Fransızların özel okulları sorun olmuştu.

  6. Aslında yabancı okulları gerçek anlamda neden oluşturulduğunu öğrenip bu konuda gelişim sağlayarak planlarını aleyhlerine kullanmayı hiç düşünülmüyor.Her zaman kötü düşünülüyor, keşke kötüyü iyi yapmak adına bişeyler düşünülse belki herşey daha güzel ve anlamlı olurdu.