Vadideki Zambak Detaylı Kitap Özeti

vadideki-zambak-detayli-kitap-ozeti

ŞAHIS KADROSU
Felix de Vandenesse:  Aile sevgisi görmemiş, ilgiye muhtaç, duyguları ve aklı arasında denge kurmaya çalışan hassas bir gençtir.

Henriette de Mortsauf:  Sevmediği sert bir adamla evlidir. Ancak Felix’in sevgilisidir. Ondan yaşça büyük olmakla birlikte çok güzel bir kadındır. Felixle âşık olduğu hâlde ahlakını hep muhafaza etmiştir. Hatta Felix’i kaybetmeyi bile göze almıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Felix de Vandcnessc, aristokrat bir ailenin küçük oğludur. Otoriter bir ortamda yetişmiştir, Birgün Felix’i babası Tours’a çağırır ve Felix, babasının davetine hemen icabet eder. Tours’a gittiğinde, bir baloya katılır ve baloda gördüğü bir genç kadına âşık olur. Bu kadını uzun süre unutamamıştır. Bir gün, İndre Nehri’nin kıyısında Clochegourde şatosunda bu genç kadınla karşılaşır ve onunla tanışır. Genç kadının adı Kontes Henriette de Mortsauf’tur. Felix, vadinin adı ile kadının güzelliğini özdeşleştirir. Vadi’nin adı Zambak’tır ve Henriette’nin de tıpkı zambaklar gibi temiz, saf ve güzel bir kadın olduğunu düşünür. Ancak Henriette evlidir ve kocası asık suratlı, sert, soğuk bir insandır. Aralarındaki aşk ilişkisi Felix’in mevki sahibi olmak için oradan ayrılmasıyla başka bir boyut kazanır. Danıştay Başyardımcılığı’na kadar yükselen Felix aşkına sadık kalmış ve Henriette’yi unutmamıştır. Ancak Paris’e gidip orda Lady Dudley adında biri ile tanışması ve ondan etkilenmesiyle Henriette ve aşkının da sonu gelir. O, Felixfin kadından etkilendiğini duymuş ve hastalanmıştır. Felixli affetse de kısa zaman sonra ölür. Henriette’den geriye aşkını anlattığı mektuplar kalmıştır. Felix ise onun Ölümünden sonra kendini edebiyata, bilime ve politikaya vererek avutmaya çalışır.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Savaş ve Barış Detaylı Kitap Özeti başlıklı yazı da savaş ve barış 1. cilt, savaş ve barış 1. cilt özeti ve savaş ve barış 2. cilt hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.