Victor Hugo – Sefiller Roman İncelemesi

Victor Hugo - Sefiller Roman İncelemesi

Sponsorlu Bağlantılar

ÖZET; Jean Valjean aç olan ailesini doyurmak için bir somun ekmek çalmıştır. Suçlu bulunan Valjean kürek çekme cezasına çarptırılmış, kaçma girişimlerinden dolayı da ceza 19 yıla çıkartılmıştır. 1815 yılında serbest bırakıldıktan sonra hayata yeniden tutunmaya çalışmış olsa da eski bir mahkumu olduğu için kimse onu yanında barındırmak istememiştir. Ona yardım eden ise kasabada yaşayan bir piskopostur. Ancak Jean Valjean, onun bu hareketine yemek takımlarını çalarak karşılık vermiştir. Polis ise Valjean’i yakalayarak piskoposa getirir. Piskopos ise ona yemek yakımalrını kendisinin verdiğini söyle ve üstüne üstlük bir de evdeki pahalı şamdanları da hediye eder. Bu olay Jean Valjean’ın hayatının dönüm noktasıdır. Artık yasal yollardan para kazanmaya ve iyi bir insan olmaya çalışacaktır. Öyle de olur. Bulunduğu kasabada Madlen ismiyle yaşamaya başlar ve belediye başkanlığa kadar yükselir. Kasabanın polis müfettişi Javer ise zengin belediye başkanını merak eder ve onun hakkında araştırma yaparak Jean Valjean’ın tüm geçmişini öğrenir. Onun bir suçlu olduğunu söyleyen müfettiş onu ihbar eder. Hapiste ise Jean Valjean adıyla başka bir mahkum vardır. Kendisi yerine başka bir mahkumun hapiste bulunduğunu öğrenen Jean Valjean buna dayanamaz ve hapse girerek suçsuz şahsız kurtarır. Hapse girdikten sonra da oradan denize atlar ve kaçar. Herkes onun öldüğünü düşünür. Jean Valjean ise siz verdiği Fanten’e sözünü tutmak için onun kızı Kozet’i bulur ve onu büyütür. Kozet, Maryüs adlı biriyle evlenir. O sıralarda da ülkede devrimci bir hareket başlar. İsyan edenler arasında Jean Valjean da vardır. İsyan sırasında Jean Valjean, Müfettiş Javer’in hayatını kurtarır. Yaralı Maryüs’ü de kurtarmıştır. İsyanın ileriki günlerinde isyacılar arasındaki Jean Valjean ve Maryüs’ü tutuklayan Müfettiş Javer hayatını kurtardığını düşündüğü Jean Valjean ve Maryüs’ü serbest bırakır. İşini yapmadığını düşünerek de kendisi intihar ederi .Maryüs ve Kozet, ölüm döşeğinde Jean Valjean’ı ziyaret ederler. Valjean onlara piskoposun hediye ettiği şamdanları verir.

Sponsorlu Bağlantılar

Karakterler

Jean Valjeran; Romanın başkahramanıdır. Fakir bir insandır ve ekmek çaldığı için kürek cezasına çarptırılır, kaçmak istediği içinde 19 yıl hapis cezası alır. Sonradan zengin ve iyi yürekli bir insan olacaktır.

Kozet; Fanten’in kızıdır. Onun ölümünden sonra kızın büyün bakımını Jean Valjean üstlenir.

Maryüs; Kozet’in sevdiği adamdır. Sonradan evlenirler.

Müfettiş Marver; Kasabanın müfettişidir. Jean Valjean’ın büyün hayatını deşifre eder. Görevini yapamadığını düşündüğü için intihar eder.

Victor Hugo – Sefiller Roman hakkında yapmak istediğiniz veya sormak istediğiniz bütün soruları alt kısımdan bizlere iletirseniz seviniriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Anonim Halk Edebiyatı Nazım Şekilleri (Mani) başlıklı yazı da anonim halk edebiyatı nazım biçimleri ağıt örnekleri, anonim halk edebiyatı nazım biçimleri kaça ayrılır ve anonim halk edebiyatı nazım şekilleri ağıt hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. bunu bize ilk okulda kısa versiyonunu okutuyorlardı. bu kitap hep severek okumuşumdur 🙂

  2. Victor Hugo, çocukluğumun en önemli yazarlarından; Sefiller ise en iyi kitaplarındandır. Gerçekten bayılarak okuduğumu ve şu yaşıma rağmen hala tekrar tekrar okuma isteği uyandırdığını söyleyebilirim. Belki de okuma alışkanlığını bile bu kitap kazandırmıştır bana, gerçekten oldukça sağlam bir eserdir. Süper bir inceleme olmuş, herkese öneririm!