Vüs’at O. Bener Kimdir?

Vüs'at O. Bener Kimdir?

Hayatı

1922’de Samsun’da doğan sanatçı, ilkokulu Erzincan’da, ortaokulu Sivas’ta okumuştur. Bursa Işıklar Askeri Lisesi ve Harp Okulundan mezun olduktan sonra 1953’e kadar orduda görev yapmıştır. 1957’de Anara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Vüsat O. Bener, çeşitli Kamu kuruluşlarında çalışmış ve 1992’de emekli olmuştur. Emekliye ayrıldıktan sonra yazarlıkla geçinmiş ve 1 Haziran 2005’te yaşamını yitirmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Edebi Kişiliği

Eserleri içinde daha çok özyaşamöyküşel nitelik taşıvan öyküleriyle bilinen Bener, gerçek olan her edebiyat Süzgecinden geçirerek okuyucusuyla buluşturmuştur. Gündelik olayları, bilinçaltında biriktirdiği gerçek yaşam parçalarıyla birleştirme konusunda son derece başarılı olmuştur. Kendini yenileyerek sürekli yeni anlatım biçimleri arayan yazar, şematizme düşmek ve diş gerçekleri yanlış yerlere koymakla eleştirilmiştir. Ölüm teması Bener’in eserlerinde önemli bir yer tutmuştur. Bunda yazarın genç yaşta doğum sırasında kaybettiği ilk eşiyle doğumdan sonra kaybettiği çocuğunun da etkisi vardır. Vüs’at O. Bener daha sonra da evlilik yapmış ama çocuğu olmamıştır. Anlaşılma boyutunda okurdan çaba isteyen, kendine özgü bir dil kullanan Bener, kişileri gündelik hayatın ikiyüzlülüklerini dışa vuran bilinç akışı ile anlatmıştır. Virgül dergisindeki yazısında, bu anlatımı Orhan Koçak “iç, konferans tekniği” olarak adlandırmıştır. Öykülerinin yanı sıra Vüs’at O. Bener şiirler de kaleme almış ve bu şiirlerde kısa dizelerden oluşan. esprili, ironik ve şaşırtıcı bir üslup kullanmıştır.

Eserleri

Şiir: Manzumeler
Öykü: Dost, Yaşamasız, Siyah-Beyaz, Mızıkalı Yürüyüş, Kara Tren, Kapan
Oyun: Ihlamur Ağacı, İpin Ucu
Roman: Buzul Çağının Virüsü, Bay Muannit Sahteği’nin Notları

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan J.Wolfang Goethe Kimdir? başlıklı yazı da wolfgang amadeus goethe, wolfgang goethe faust ve wolfgang goethe fausto hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.