William Shakespeare Kimdir ve Eserleri

William Shakespeare Kimdir ve Eserleri

Sponsorlu Bağlantılar

Sadece İngiliz edebiyatının değil dünyanın en büyük tiyatro pazarlarındandın Hayatı hakkında kesin bilgiler bulunmayan Shakespeare’i bazı ülkeler de kendine mâl etmişlerdir. Eserleri dünya dillerine en fazla çevrilmiş ve oyunları sahnelerde en fazla oynatılmış sanatçıdır, Shakespeare komedi, dram ve trajedide büyük bir başarı göstermiştir. Shakespeare tiyatrolarında hem Rönesans öncesi klasik tiyatroyu hem de halk tiyatrosunun özelliklerini taşıyan açık ve kapalı oyun biçimini iç içe kullanmıştır. Eserlerinde romantik bir anlayış hâkimdir.
Farklı kutuplarda karakter oluşturmada son derece başarılıdır. Oyunlarında tüm insanlığın duygularını, düşüncelerini, tutkularını ihtiraslarını başarıyla yansıtmıştır. Shakespeare ilk eserlerinde basit güldürü tarzını denemiş, daha sonraları bundan uzaklaşmıştır. Tiyatrolarını nazım ya da nesirle yazmış bazen de nazım nesir karışık kaleme almıştır. Shakespeare tiyatrolarını beş perde olarak yazmıştır.

ESERLERİ: Romeo ile Julietı Hamlet, Macbeth, Kral Lear, Othello, Venedik Taciri, Yanlışlıklar Komedyası, Julius Caesar, Bir Kış Masalı, Fırtına, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Windsorlu Şen Kadınlar

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Emile Zola Kimdir? başlıklı yazı da emile zola aix en provence, emile zola amazon ve emile zola apartman hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Aynı zamanda oyunculuk düşünenlerin kesinlikle bilmesi gereken biridir