Yusuf Atılgan Kimdir?

yusuf-atilgan-kimdir

Sponsorlu Bağlantılar

1921 yılında Manisa’da doğan Yusuf Atılgan, 1936 yılında Manisa Ortaokulu’nu, 1939 yılında ise Balıkesir Lisesi’ni ve ikinci sınıftan sonra askeri öğrenci olarak devam ettiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirmiştir. Akşehir’de Maltepe Askeri Lisesi’nde bir yıl edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Yusuf Atılgan üniversitesi öğrenciliği sırasında Türkiye Komünist Partisi’ne katılarak faaliyette bulunduğu iddiasıyla sıkıyönetim mahkemesince tutuklanarak hapse mahkum edilmiş ve on ay hapis yatmıştır. Serbest kalmasına rağmen öğretmenlik mesleği elinden alınmıştır. 1946 yılında Manisa’nın Hacırahmanlı Köyü’ne yerleşerek çiftçilik yapan Yusuf Atılgan 1976’da İstanbul’a dönmüş; burada danışmanlık, çevirmenlik ve redaktörlük yapmıştır. 1989 yılında İstanbul’da kalp krizi nedeni ile hayatını kaybeden yazarın Canistan adlı romanını tamamlamasına ömrü yetmemiştir.

Edebi Kişiliği

Yusuf Atılgan, yazdığı yazılarda “Nevzat Çorum” ve “Ziya Atılgan” adlarını da kullanmıştır.

Yazarın yazdığı şiirlerini ve öykülerini bir çok dergide ve gazetede yayımlanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar, en öneli eseri Aylak Adam ve Anayurt Oteli’nde psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık temasını başarıyla işlemiş; Anayurt Oteli’ndeki Zebercet, Aylak Adam’daki C. çok özgün karakterler olarak Türk edebiyatının şahıs kadrosunun unutulmazları arasında yerini almıştır.

Yusuf Atılgan romanlarından iç gözlem tekniğini kullanmış ve bireyin ruh halini son derece başarılı bir şekilde okuyucusuna ulaştırmıştır.

Aylak Adam romanı C. adlı şahsın yapısı, anlatım tekniği ve romandaki mekan ile zaman unsurlarının işleniş yönüyle edebiyatımızda postmodern roman anlayışının ilk kırılmalarından kabul edilmektedir.

Yusuf Atılgan’ın oluşturduğu roman karakterlerinin hepsinin içinde bir istan vardır. Bu durum onun gerçek yaşamıyla da alakalıdır. Ancak karakterlerin hiçbiri istediği düzeni oluşturacak güçte değildir ve roman sonunda hepsi psikolojik yıkıma uğrar.

Birçok araştırmacı onun için “Az yazmış, ama iz bırakmış bir yazar.” demiştir.

“Benim yazdıklarımdan daha önemlisi günlük yaşamımdır. O benim için daha önemli.” diyen yazar gerçek yaşamına önem verdiğinden dolayı az yazdığını da itiraf etmiştir.

Anayurt Oteli romanı, 1987’de Ömer Kavur tarafından aynı adla sinema filmi olarak çekilmiştir.

Yusuf Atılgan yazdığı eserlerle önemli ödüller almıştır.

ESERLERİ

Öykü; Bodur Minareden Öte, Eylemci, Bütün Öyküler

Çocuk Kitabı; “Ekmek Elden Süt Memeden”

Roman; Aylak Adam, Anayurt Oteli, Canistan

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Şevket Rado Kimdir? başlıklı yazı da şevket rado, şevket rado edebi kişiliği ve şevket rado eserleri hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. ESERLERİNİ GÖZDEN GEÇİRMEK İSTERİM

  2. Bilgilendirme için güzel bir makale olmuş proje ödevim için sitenizde güzel bilgiler mevcut

  3. güzel yazı olmuş eserlerini okuyacağım