Zararlı Azınlık Cemiyetler

zararli-azinlik-cemiyetler

Osmanlı topraklarında yaşayan azınlıklar Mondro Ateşkesi’nin imzalanmasının ardından Osmanlıların topraklarını parçalama ve kendi bağımsız devletlerini kurma girişimlerini hızlandırmışlardır.
Etnik-i Eterya Cemiyeti: Bir Yunan cemiyeti olan bu cemiyet, Anadolu’nun bir bölümünün ve İstanbullun da dahil olduğu Bizans Devleti’ni kurmayı amaçlıyordu. Çabalarını Mondros Ateşkesi’nden sonra hızlandırmıştı.

Mavri Mira Cemiyeti: Rumlar tarafından kurulan bu cemiyet, Batı Anadolu topraklarının ve İstanbul’un da içinde yer aldığı bir Yunanistan devleti oluşturmayı amaçlıyordu.
Pontus Rum Cemiyeti: Samsun, Trabzon ve Artvin’in yer aldığı Doğu Karadeniz kıyılarında bağımsız Pontüs devleti kurmayı amaçlamıştır. Kurdukları çeteler ile Türkler üzerinde baskı kurmaya çalışmış ve katliamlar gerçekleştirmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Taşnak ve Hınçak Cemiyeti: Bu cemiyetler Ermeniler tarafından kurulmuştur. Doğu Anadolu’da bağımsız Ermeni devleti kurmayı amaçlamışlardır.
Doğu Anadolu’da Türk halkına yönelik katliamlara girişmiş ve bölgede Ermeni  nüfusunun daha fazla olduğunu ileri sürmüşlerdir.

Alyans İsrail ve Makabi Cemiyetleri: Bu cemiyetler, itilaf devletlerinin desteğini alarak Filistin’de bağımsız bir devlet kurmayı amaçlayan Yahudiler tarafından oluşturulmuştur. Topraklarında yaşayan Yahudiler. sosyal ve ticari konumlarını Güçlendirmek için faaliyet göstermişlerdir.

  • Yunan Kızılhaç Cemiyeti
  • Yunan Göçmenler Komisyonu

Azınlık Cemiyetlerinin Özellikleri

  1. İtilaf devletlerinin desteğini elde etmiş, bu güçlerle birlikte hareket etmişlerdir.
  2. Osmanlı toprakları üzerinde kendi bağımsız devletlerini kurmayı amaçlamışlardır.
  3. İtilaf devletlerinin işgallerini kolaylaştırmışlardır.
  4.  Dini kurumlar tarafından yönlendirilmiş ve azınlık okullarını kullanmışlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Türk Dış Politikası Nedir? başlıklı yazı da türk dış politikası açıköğretim, türk dış politikası açıköğretim soruları ve türk dış politikası ahmet davutoğlu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. çokça ezberlediğim ve nedense hiç aklımda kalmayan cemiyetler grubu. sınavlarda sorarlar